Muzycznymi laureatami tych ważnych wyróżnień zostali p. Janerkowie, Ania Karpowicz i Siksa. „Polityka” znów pokazała, jak trzymać poziom nagród, doceniając nowe zjawiska w rodzimej kulturze, które z jednej strony nam umykają, a z drugiej bywają za szybko zapominane.

Wybitnymi Kreatorami Kultury stali się od wczoraj Bożena i Lech Janerkowie, za – i tu cytat: „najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem. Za wygłoszony własnym językiem manifest niepodległości, aktualny do dziś”.

W muzyce poważnej paszport wygrała sobie flecistka Ania Karpowicz, grająca muzykę współczesną. Za „Polityką”: „Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik”.

W muzyce, khm, popularnej, Paszport Polityki wpadł w ręce duetu Siksa. Niech wyjaśni to kapituła: „Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem”.

Więcej na https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty