10 Good Reasons for Modern Drugs. Tak brzmi nowe Editors? Mogłoby, może nawet jeszcze będzie. Tu jednak możliwość pomyłki zostaje wyeliminowana z chwilą, gdy pada pierwszy wers: „We’re hanging on by a thread”. Tej maniery wokalnej nie sposób z inną pomylić. Tym nagraniem rozpoczyna się nowy album moich ulubionych Szkotów.

Nagrywają równe płyty, choć ich piąty regularny album (nie licząc EP-ek, remixów, sesji w „Oran Mor”) już po pierwszym przesłuchaniu wydaje się najbardziej melodyjny. I tak jest. To z pewnością efekt zmian personalnych – grupę opuścił jej długoletni perkusista Mark Devine, z drugiej strony skład wzbogacili muzycy, którzy nadali ton nowemu wydawnictwu: klawiszowiec Brendad Smith i basista Johnny Docherty. Ostatnią różnicą jest porzucenie labelu Fat Cat, ale to już zmiana niemuzyczna.

W muzyce dzieje się bardzo dobrze, i za to niezmiennie Twilight cenię. Niewiele utworów przypomina tu stare TTS, jak choćby Shooting Dennis Hopper Shooting, z gęstym gitarowym pulsem. Zespół stawia na aranżacje przywołujące raczej zmodyfikowany gitarowo synthpop, jak w The Arbor, balladzie, która muzycznie, z wybijającym się basem, klawiszami i gitarą a la Smith, przywołuje ducha new romantic. To chyba zresztą największy jak dotąd ukłon w stronę The Cure). Całość w ogóle jest najbardziej nowofalowa, tak też wyeksponowana jest sekcja rytmiczna. Weźmy VTr, oparty w całości na współbrzmieniu basu i klawiszy, skrojony stricte według receptury początku lat 80. Na nowym TTS syntezatory wyraźnie zyskały nowe, ważniejsze miejsce. Tym samym jest mniej zgiełku, utwory są lżejsze i bardziej chwytliwe, co nie znaczy, że od razu przebojowe (I/m Not Here czy Let/s Get Lost). Bo tylko chwilami robi się bardziej gitarowo, jak w Girl Chewing Gum, które motorycznie trafia w rejony bliższe wcześniejszym nagraniom TTS. Jeśli tak ma brzmieć lżejsza, (pogodniejsza?) twarz Twilight Sad, po tym albumie wiem, że będę z nimi wiernie przez kolejne lata. Bo nowym albumem udowodnili, że po ponad dekadzie są w stanie tworzyć, a nie odtwarzać. [9/10]